W piątek 26 kwietnia odbyły się Mistrzostwa Województwa w Wędkarstwie "Szuwarek".

W Raszowej nad stawami było pięknie.

SZUWAREK 2013

 

W piątek 26 kwietnia w godzinach porannych na terenie Parku Wiejskiego

w Raszowej odbyły się VIII  Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Wędkarstwie Spławikowym Szkół Integracyjnych i Specjalnych. Tradycyjnie organizatorem zawodów był Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leśnicy. Honorowy patronat nad mistrzostwami objął pan Józef Swaczyna Starosta Strzelecki. Staw „Za drogą”  udostępniła Gmina Leśnica oraz Towarzystwo Ekologiczne „Ziemi Leśnickiej”. Otwarcia zawodów dokonał starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu pan Piotr Dańkowski.

W zawodach uczestniczyły trzyosobowe drużyny ze szkół z Grodkowa, Ozimka, Głubczyc,  Kędzierzyna –Koźla, Głogówka, Większyc  i Leśnicy. Po krótkiej odprawie,

w trakcie której przypomniano harmonogram oraz regulamin zawodów, przeprowadzono  losowanie sektorów. Ze względów bezpieczeństwa zawodnicy reprezentujący  placówki łowili ryby wyłącznie w  wylosowanym sektorze. Punktualnie

o godzinie 10.00 rozpoczęto wędkowanie. Pierwsze ryby na haczykach pojawiły się po kilku minutach. Skuteczną przynętą okazała się pinka, biały robak i ochotka. Połów ryb odbywał się na jedną wędkę spławikową z kołowrotkiem lub bez. Rywalizacja była bardzo zacięta, do końca nie było wiadomo kto zwycięży.

Punktualnie o 13.00 sędzia dał sygnał kończący wędkowanie. Komisja sędziowska na stanowiskach wędkarskich dokonała ważenia złowionych ryb. Łącznie zawodnicy złowili 12 kg ryb ( w poprzedniej edycji 13 kg). Największymi rybami zawodów, złowionymi przez ucznia SOSW w Grodkowie Ryszarda Olek, okazały się karasie o masie 310 i 300 gram.

Po zważeniu zawodnicy wpuścili złowione ryby z powrotem do wody, zgodnie

z zasadą „złów i wypuść”. Pierwsze miejsce indywidualnie zajął Kamil Biesiak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozimku -2,57 kg ryb ( 3000pkt),  drugie –  Aleksandra Piechaczek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozimku- 1,31 kg ryb ( 1650 pkt) , trzecie –Ryszard Olek  z SOSW w Grodkowie-1,45 kg (1469 pkt) , czwarte- Tomasz Witkowski

ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozimku-1,29 kg ryb (1400 pkt), piąte- Piotr Staszyński  z SOSW w Leśnicy- 1 kg ryb (1340 pkt), szóste- Krzysztof Witek z SOSW w Głogówku- 1,01 kg ryb (1160 pkt).

Drużynowo I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 w Ozimku- 6050 pkt , II – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Głogówku-2710 pkt, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leśnicy-1650 pkt. Zwycięzcy zawodów otrzymali puchary, medale, statuetki, dyplomy, wędki, kołowrotki, podbieraki, siatki, torby wędkarskie. Każdy

z uczestników otrzymał pamiątkowy upominek  w postaci czapki, zestawu żyłek, spławików, haczyków, sztucznych przynęt spiningowych itp. Ryszard Olek za największą rybę otrzymał  statuetkę i zestaw wędkarski ufundowany przez Koło Wędkarskie PZW Reńska Wieś KOFAMA.

 Zawodników oraz opiekunów poczęstowano smacznym bigosem przygotowanym przez panie kucharki z ośrodka w Leśnicy.

Sponsorami zawodów byli: Zarząd Powiatu Strzeleckiego, Kuratorium Oświaty

w Opolu, Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu, Zarząd Koła Wędkarskiego PZW w Reńskiej Wsi,  firma : Jaxon z Poznania, Balsax z Kłodzka.

Organizatorzy dziękują Panu Rafałowi Domeredzkiemu za pieczywo oraz panu Markowi Janic za mięso i wędliny.

 Uczestników mistrzostw nie zawiedli liczni sponsorzy, słoneczna pogoda oraz rybna woda. Połamania kija i rekordowych okazów ryb w następnej edycji „SZUWARKA” życzą organizatorzy.