Mistrzostwa Województwa Opolskiego

Szkół Integracyjnych i Specjalnych

w Wędkarstwie Spławikowym

"Szuwarek 2010"

SZUWAREK 2010

W piątek 30 kwietnia na terenie Parku Wiejskiego w Raszowej odbyły się V  Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Wędkarstwie Spławikowym Szkół Integracyjnych i   Specjalnych. Organizatorem zawodów był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leśnicy i Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu. Honorowy patronat nad mistrzostwami objął pan Józef Swaczyna starosta strzelecki. Akweny  udostępniło Towarzystwo Ekologiczne „Ziemi Leśnickiej”. Otwarcia zawodów dokonał burmistrz Leśnicy pan Łukasz Jastrzembski.

           W zawodach uczestniczyły trzyosobowe drużyny z Opola, Grodkowa, Ozimka, Strzelec Opolskich, Głubczyc, Krapkowic, Kędzierzyna –Koźla, Głogówka i Leśnicy. Po krótkiej odprawie, w trakcie której przypomniano regulamin zawodów, odbyło się  losowanie sektorów. Wszystkim młodym wędkarzom rozdano zanęty wędkarskie ufundowane przez producenta, firmę Traper. Ze względów bezpieczeństwa zawodnicy reprezentujący konkretną placówkę łowili ryby wyłącznie w jednym wylosowanym sektorze. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęto zawody. Przez pierwszą godzinę zawodów nikt nie złowił ryby. Pierwsze sztuki w siatkach pojawiły się około południa. Idealnym rozwiązaniem okazał się delikatny zestaw na płocie. Skuteczną przynętą okazała się pinka, biały robak i ochotka haczykowa.  Połów ryb odbywał się na jedną wędkę spławikową. Rywalizacja była bardzo zacięta, do końca nie było wiadomo kto uplasuje się na podium.

            O godzinie 13.00 zakończono łowienie. Komisja sędziowska na stanowiskach wędkarskich dokonała ważenia złowionych ryb. Łącznie zawodnicy złowili blisko 3 kg ryb. Największą rybą zawodów był leszcz o masie 400 gram. Białym robakiem nie pogardził również węgorz. Niestety spiął się podczas holu. Po zważeniu zawodnicy złowione ryby wpuścili z powrotem do wody. Pierwsze miejsce indywidualnie zajął Paweł Pawłowski ze  Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozimku ,  drugie –  Damian Michalski z SOSW w Leśnicy, trzecie –Robert Szozda ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozimku , czwarte- Dariusz Paruzel z Zespołu Szkół Specjalnych w Strzelcach Opolskich, piąte- Adrian Karaś z SOSW w Grodkowie, szóste- Paweł Cichoń z SOSW w Leśnicy.

                Drużynowo I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 w Ozimku, II – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leśnicy, III- Zespół Szkół Specjalnych w Strzelcach Opolskich.

           Zwycięzcy otrzymali piękne puchary, medale, statuetki, dyplomy, wędki, kołowrotki,  katalogi i kalendarze wędkarskie. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy upominek  w postaci czapki, zestawu żyłek i spławików itp. Najmłodszy uczestnik zawodów puchar ufundowany przez Koło Wędkarskie PZW Reńska Wieś. Społeczność wędkarzy z Reńskiej Wsi uroczyście przekazała uczniom ośrodka w Leśnicy  nowy wózek inwalidzki. Zawodników oraz opiekunów poczęstowano myśliwskim bigosem przygotowanym przez panie kucharki z ośrodka w Leśnicy.

            Sponsorami zawodów byli: Zarząd Powiatu Strzeleckiego, Kuratorium Oświaty w Opolu, Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu, Zarząd Koła Wędkarskiego PZW w Reńskiej Wsi,  firma : Jaxon- Andrzej Podeszwa, Balsax z Kłodzka .

              Organizatorzy dziękują Pani Weronice Domeredzkiej za pieczywo,  Panu Grzegorzowi Pyce za mięso i wędliny oraz Panu Michałowi Domereckiemu za napoje.

             Przyjemna atmosfera podczas trwania całej imprezy , wspaniałe nagrody ufundowane przez sponsorów, fauna i flora Parku Wiejskiego w Raszowej oraz rybna woda zachęcają uczestników zawodów do wzięcia udziału w kolejnej edycji SZUWARKA. Połamania kija i rekordowych okazów ryb w następnej edycji „SZUWARKA” życzą organizatorzy.                                    

 Tekst: Ryszard Baszuk

Foto: Przemysław Janiszewski